18UL1061STRBLU250
Remington Industries
Product No:
18UL1061STRBLU250
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
#18 UL1061 300V WIRE BLU 250'
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 80°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
Product Status Active
Wire Gauge 18 AWG
Ratings UL Style 1061
Series -
Length 250.0' (76.2m)
Voltage 300V
Conductor Strand 16/30
Mfr Remington Industries
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Blue
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.068" (1.73mm)