Home / Tantalum Capacitors / 199D475X9035C6V1E3
minImg
199D475X9035C6V1E3
Vishay Sprague
Product No:
199D475X9035C6V1E3
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 35V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
Height - Seated (Max) 0.458" (11.64mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 35 V
Size / Dimension 0.217" Dia (5.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 4.7 µF