Home / Tantalum Capacitors / 199D476X9020E6B1E3
minImg
199D476X9020E6B1E3
Vishay Sprague
Product No:
199D476X9020E6B1E3
Description:
CAP TANT 47UF 10% 20V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 20 V
Size / Dimension 0.339" Dia (8.60mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 47 µF