Home / Tantalum Capacitors / 199D685X0010B1V1E3
minImg
199D685X0010B1V1E3
Vishay Sprague
Product No:
199D685X0010B1V1E3
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated 10 V
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 6.8 µF