1N1199AR
GeneSiC Semiconductor
Product No:
1N1199AR
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Package:
DO-4
Description:
DIODE GEN PURP REV 50V 12A DO4
User Guide
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Product Status Active
Supplier Device Package DO-4
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 50 V
Series -
Package / Case DO-203AA, DO-4, Stud
Technology Standard, Reverse Polarity
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 12 A
Mfr GeneSiC Semiconductor
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50 V
Package Bulk
Current - Average Rectified (Io) 12A
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 200°C