1N4738P/TR12
Microchip Technology
Product No:
1N4738P/TR12
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
DO-204AL (DO-41)
Description:
DIODE ZENER 8.2V 1W DO204AL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Tolerance ±10%
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 6 V
Series -
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max 1 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V
Mfr Microchip Technology
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 4.5 Ohms