1N4749CP/TR12
Microchip Technology
Product No:
1N4749CP/TR12
Description:
DIODE ZENER 24V 1W DO204AL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Tolerance ±2%
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 18.2 V
Series -
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max 1 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24 V
Mfr Microchip Technology
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms