1N5338C/TR8
Microsemi Corporation
Product No:
1N5338C/TR8
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
T-18
Description:
DIODE ZENER 5.1V 5W T18
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Tolerance ±2%
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package T-18
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 1 V
Series -
Package / Case T-18, Axial
Power - Max 5 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 1 A
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
Mfr Microsemi Corporation
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 1.5 Ohms