1N5366BE3/TR12
Microchip Technology
Product No:
1N5366BE3/TR12
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
T-18
Description:
DIODE ZENER 39V 5W T18
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Tolerance ±5%
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package T-18
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 28.1 V
Series -
Package / Case T-18, Axial
Power - Max 5 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 1 A
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 39 V
Mfr Microchip Technology
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 14 Ohms