1N5394GP-TP
Micro Commercial Co
Product No:
1N5394GP-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
DO-15
Description:
DIODE GEN PURP 300V 1.5A DO15
User Guide
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F 15pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package DO-15
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 300 V
Series -
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 1.5 A
Mfr Micro Commercial Co
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 300 V
Package Tape & Reel (TR)
Current - Average Rectified (Io) 1.5A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C