1SMB10CAT3G
Littelfuse Inc.
Product No:
1SMB10CAT3G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
SMB
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC SMB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.3A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 805pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SMB
Series -
Type Zener
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V