1SMB70AT3G
Littelfuse Inc.
Product No:
1SMB70AT3G
Package:
SMB
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC SMB
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.3A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 260pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SMB
Series -
Type Zener
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V