1SMC78AT3G
Littelfuse Inc.
Product No:
1SMC78AT3G
Package:
SMC
Description:
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.4A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 86.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SMC
Series -
Type Zener
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 126V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 78V