Home / Toggle Switches / 200AWMDP1T2A1M6QE
minImg
200AWMDP1T2A1M6QE
E-Switch
Product No:
200AWMDP1T2A1M6QE
Manufacturer:
E-Switch
Description:
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Bushing Thread Unthreaded
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style PC Pin
Actuator Type Standard Round
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions -
Circuit DPDT
Actuator Length 6.10mm
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series 200A
Voltage Rating - DC 28 V
Switch Function On-On
Electrical Life 50,000 Cycles
Voltage Rating - AC 120 V