Home / Toggle Switches / 200MSP1T1B5M1REH
minImg
200MSP1T1B5M1REH
E-Switch
Product No:
200MSP1T1B5M1REH
Manufacturer:
E-Switch
Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Bushing Thread 1/4-40
Ingress Protection -
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Standard Round
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 6.35mm Dia
Circuit SPDT
Actuator Length 9.40mm
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series 200
Voltage Rating - DC 20 V
Switch Function On-On
Electrical Life 30,000 Cycles
Voltage Rating - AC 20 V