20KPA36A-B
Littelfuse Inc.
Product No:
20KPA36A-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
P600
Description:
TVS DIODE 36VWM 61.5VC P600
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 328.5A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 40.2V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 20000W (20kW)
Product Status Active
Supplier Device Package P600
Series 20KPA
Type Zener
Package / Case P600, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 61.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V