2200/26VI-1000
Daburn Electronics
Product No:
2200/26VI-1000
Manufacturer:
Daburn Electronics
Description:
HOOK-UP STRND 26AWG VIOLET 1000'
User Guide
Operating Temperature 80°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Product Status Active
Wire Gauge 26 AWG
Ratings UL Style 1429
Series MIL-W-16878 Type B
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 150V
Conductor Strand 7/34
Mfr Daburn Electronics
Conductor Material Copper, Tinned
Features -
Jacket Color Violet
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.040" (1.02mm)