Home / Fuses / 2410SFV1.50FM/125-2
minImg
2410SFV1.50FM/125-2
Littelfuse Inc.
Product No:
2410SFV1.50FM/125-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 1.19
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.062 Ohms
Color -
Approval Agency UL
Current Rating (Amps) 1.5 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Size / Dimension 0.240" L x 0.098" W x 0.085" H (6.10mm x 2.49mm x 2.16mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Series 2410
Voltage Rating - DC 125 V
Package / Case 2410 (6125 Metric)
Voltage Rating - AC 125 V