Home / Memory / 25LC080T/SN
minImg
25LC080T/SN
Microchip Technology
Product No:
25LC080T/SN
Package:
8-SOIC
Description:
IC EEPROM 8KBIT SPI 2MHZ 8SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Clock Frequency 2 MHz
Memory Interface SPI
Memory Organization 1K x 8
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOIC
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Memory Size 8Kbit
Technology EEPROM
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V