2615/28-BK-100
Daburn Electronics
Product No:
2615/28-BK-100
Manufacturer:
Daburn Electronics
Description:
HOOK-UP STRND 28AWG BLACK 100'
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.016" (0.41mm)
Jacket (Insulation) Material Silicone Rubber
Product Status Active
Wire Gauge 28 AWG
Ratings UL Style 3132
Series -
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 300V
Conductor Strand 7/36
Mfr Daburn Electronics
Conductor Material Copper, Tinned
Features -
Jacket Color Black
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.046" (1.17mm)