Home / Rivets / 27SNC1250032
minImg
27SNC1250032
Essentra Components
Product No:
27SNC1250032
Manufacturer:
Essentra Components
Description:
SNAP CLIPS, .125 HOLE, .032 PANE
In Stock : 930
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Head Diameter 0.250" (6.35mm) 1/4"
Color Natural
Rivet Length 0.250" (6.35mm) 1/4"
Material Acetal
Product Status Active
Series MicroPlastics
Rivet Diameter -
Type Mounting Button
Head Height 0.060" (1.52mm)
Grip Range 0.032" (0.81mm)
Mfr Essentra Components
Features -
Hole Diameter 0.125" (3.18mm) 1/8"