Home / Rivets / 27SR118300
minImg
27SR118300
Essentra Components
Product No:
27SR118300
Manufacturer:
Essentra Components
Description:
SNAP RIVET, .122-.126 HOLE, .197
User Guide
Head Diameter 0.252" (6.40mm)
Color Natural
Rivet Length 0.300" (7.62mm)
Material Nylon
Product Status Active
Series MicroPlastics, SR
Rivet Diameter 0.118" (3.00mm)
Type Snap Rivet
Head Height 0.063" (1.60mm)
Grip Range 0.197" ~ 0.236" (5.00mm ~ 5.99mm)