300AWSP4J6M2QE
E-Switch
Product No:
300AWSP4J6M2QE
Manufacturer:
E-Switch
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Marking No Marking
Termination Style PC Pin
Actuator Type Paddle
Current Rating (Amps) 5A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions -
Circuit SPDT
Mechanical Life -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series 300A
Voltage Rating - DC 28 V
Switch Function Mom-Off-Mom
Electrical Life 30,000 Cycles
Voltage Rating - AC 120 V