30KPA260
Littelfuse Inc.
Product No:
30KPA260
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
P600
Description:
TVS DIODE 260VWM 436.8VC P600
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 72.8A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 274.43V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 30000W (30kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package P600
Series 30KPA
Type Zener
Package / Case P600, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 436.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 260V