3239-16-1-0500-008-1-TS
CNC Tech
Product No:
3239-16-1-0500-008-1-TS
Manufacturer:
CNC Tech
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG ORN 50'
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 150°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.025" (0.63mm)
Jacket (Insulation) Material Silicone Rubber
Product Status Active
Wire Gauge 16 AWG
Ratings UL Style 3239
Series -
Length 50.00' (15.24m)
Voltage 3000V
Conductor Strand 26/0.0100"
Mfr CNC Tech
Conductor Material Copper, Tinned
Features High Temperature, Oil Resistant
Jacket Color Orange
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.110" (2.79mm)