3266-20-1-0500-006-1-TS
CNC Tech
Product No:
3266-20-1-0500-006-1-TS
Manufacturer:
CNC Tech
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG BRN 500'
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 125°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.015" (0.38mm)
Jacket (Insulation) Material Polyethylene (XLPE), Irradiated
Product Status Active
Wire Gauge 20 AWG
Ratings UL Style 3266
Series -
Length 500.0' (152.4m)
Voltage 300V
Conductor Strand 21/0.0071"
Mfr CNC Tech
Conductor Material Copper, Tinned
Features Oil Resistant
Jacket Color Brown
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.073" (1.85mm)