3640CC564KAT9A
KYOCERA AVX
Product No:
3640CC564KAT9A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 0.56UF 630V X7R 3640
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Discontinued at Digi-Key
Ratings -
Series -
Thickness (Max) 0.100" (2.54mm)
Package / Case 3640 (9110 Metric)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.56 µF