37FML2-AEW21G
Grayhill Inc.
Product No:
37FML2-AEW21G
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 24V
User Guide
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Marking No Marking
Termination Style Wire Leads
Actuator Type Round, Button, Flush
Current Rating (Amps) 200mA (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions -
Circuit SPST-NO
Mechanical Life 50,000,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 5 VDC
Series 37F
Type Piezo, Anti-Vandal
Voltage Rating - DC 24 V
Switch Function Off-Mom
Electrical Life 50,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC 24 V