380LX123M025J032
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
380LX123M025J032
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 4.1 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 50mOhm @ 120Hz
Series 380LX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.7 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 12000 µF