380LX272M100K032
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
380LX272M100K032
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 3.7 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 104mOhm
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 2700 µF