380LX391M180J012
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
380LX391M180J012
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 180V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 180 V
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.2 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 510mOhm
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 390 µF