380LX392M100A032
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
380LX392M100A032
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 4.5 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 80mOhm
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 3900 µF