380LX681M350A052
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
380LX681M350A052
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 350 V
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 293mOhm
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 680 µF