381LQ273M025K042
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
381LQ273M025K042
Description:
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 4.8 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 21mOhm @ 120Hz
Series 381LQ
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 5.52 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 27000 µF