381LX103M050J052
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
381LX103M050J052
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 4 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 41mOhm @ 120Hz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 10000 µF