381LX821M180J452
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
381LX821M180J452
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 180 V
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series 381LX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.8 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 820 µF