383LX273M080B102VS
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
383LX273M080B102VS
Description:
CAP ALUM 27000UF 20% 80V SNAP
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.213" (107.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 80 V
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 8.38 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm @ 120Hz
Series 383LX
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Ripple Current @ High Frequency 9.64 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 27000 µF