383LX821M450A082
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
383LX821M450A082
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP
In Stock : 84
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.150" (80.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 450 V
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 2.7 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 202mOhm
Series 383LX
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Ripple Current @ High Frequency 3.8 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 820 µF