600F8R2JT250XT
American Technical Ceramics
Product No:
600F8R2JT250XT
Description:
CAP CER 8.2PF 250V C0G/NP0 0805
In Stock : 1761
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series ATC 600F
Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr American Technical Ceramics
Capacitance 8.2 pF