715P2229800LA3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
715P2229800LA3
Description:
CAP FILM 2200PF 10% 1.8KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.654" (16.60mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Size / Dimension 0.339" Dia x 1.122" L (8.60mm x 28.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series Orange Drop® 715P
Voltage Rating - DC 1800V (1.8kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 800V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 2200 pF