715P68254JD3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
715P68254JD3
Description:
CAP FILM 6800PF 5% 400VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.602" (15.30mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.375" (9.52mm)
Size / Dimension 0.291" Dia x 0.701" L (7.40mm x 17.80mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series Orange Drop® 715P
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 6800 pF