715P68354LD3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
715P68354LD3
Description:
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.732" (18.60mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.720" (18.30mm)
Size / Dimension 0.421" Dia x 1.252" L (10.70mm x 31.80mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series Orange Drop® 715P
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.068 µF