716P22356KD3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
716P22356KD3
Description:
CAP FILM 0.022UF 5% 600VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.882" (22.40mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.688" (17.48mm)
Size / Dimension 0.902" L x 0.390" W (22.90mm x 9.90mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series Orange Drop® 716P
Voltage Rating - DC 600V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.022 µF