7.2TDLSJ10
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
7.2TDLSJ10
Description:
FUSE CART 10A 7.2KVAC FUSE LINK
User Guide
Operating Temperature -
Applications -
Melting I²t 250
Response Time -
DC Cold Resistance 99.7 mOhms
Approval Agency VDE
Current Rating (Amps) 10A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 40kA
Size / Dimension 2.008" Dia x 11.496" L (50.80mm x 292.00mm)