730P473X9400
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
730P473X9400
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC AXL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.260" Dia x 0.748" L (6.60mm x 19.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series 730P
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC -
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.047 µF