73L3R91F
CTS Resistor Products
Product No:
73L3R91F
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Package:
0805
Description:
RES 0.91 OHM 1% 1/8W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Resistance 910 mOhms
Series 73Lx
Power (Watts) 0.125W, 1/8W