Home / Fuses / 74-10FC4A
minImg
74-10FC4A
NTE Electronics, Inc
Product No:
74-10FC4A
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
FUSE CERAMIC 4A 1KVAC 1KVDC 5AG
In Stock : 89
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -
Response Time Fast Blow
Color -
Approval Agency cURus
Current Rating (Amps) 4 A
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A AC, 30A DC
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.496" L (10.30mm x 38.00mm)
Mounting Type Requires Holder
Product Status Active
Series -
Voltage Rating - DC 1 kV
Package / Case 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Voltage Rating - AC 1 kV