746X101560JP
CTS Resistor Products
Product No:
746X101560JP
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Description:
RES ARRAY 8 RES 56 OHM 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications DDR SDRAM, DRAM, MDDR
Number of Resistors 8
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package -
Series 746
Power Per Element 31mW