74OL6001300
onsemi
Product No:
74OL6001300
Manufacturer:
onsemi
Package:
6-DIP
Description:
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 6DIP
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Input Type Logic
Inputs - Side 1/Side 2 1/0
Rise / Fall Time (Typ) 45ns, 5ns
Common Mode Transient Immunity (Min) 5kV/µs
Output Type Push-Pull, Totem Pole
Voltage - Isolation 5300Vrms
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 6-DIP
Series OPTOLOGIC™
Package / Case 6-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Rate 15MBd
Number of Channels 1
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr onsemi
Voltage - Forward (Vf) (Typ) -
Package Tube
Current - Output / Channel 40 mA