76-FIFD22-187
NTE Electronics, Inc
Product No:
76-FIFD22-187
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
PVC FULLY INS FEM DISCON
User Guide
Insulation Fully Insulated
Tab Width 0.187" (4.75mm)
Tab Length 0.256" (6.50mm)
Tab Thickness 0.032" (0.81mm)
Color Red
Terminal Type Standard
Contact Finish Electro-Tin
Termination Crimp
Gender Female
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Wire Gauge 18-22 AWG
Series NEMA
Length - Overall 0.768" (19.50mm)